Öne Çıkanlar CHP Beşiktaş tüsiad erol bilecik yeni başkan Sanayi Dergisi Haberleri

Bu haber kez okundu.

Nihat TUNALI'dan
Üretim Reform Paketi Çalışmaları Devam Ediyor

 Değerli okurlar bir önceki sayımızda kaleme aldığım köşe yazımda yeni yasal düzenlemeler kapsamında üretim reform paketi taslağına kısaca değinmiştim. Sonrasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk ÖZLÜ Başkanlığımızı ziyaret etti ve sanayicilerimizi dinledi. Sanayicilerimiz ve bizler, hem üretim reform paketinden beklentilerimizi hem de İkitelli’nin yaşadığı genel sorunları arz etme fırsatı bulduk. Öncelikle şunu ifade etmeliyim; Üretim Reform Paketi ile getirilen yasal düzenlemeleri çok önemli ve gerekli buluyorum. İkitelli’de görev yaptığımız günden bugüne amacımız; sanayicinin üzerindeki yükü azaltmak ve gelişmeler ışığında büyümelerine katkı sunmak oldu.

Düzenlediğimiz toplantıların tamamında bölgemizin üretenlerini dinlemeye gayret gösterdik. OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeliğim ve şu anda sürdürdüğüm Denetim Kurulu Üyeliğim döneminde, dinleyip not aldığımız hususları Ankara’daki ilgili makamlara iletmeyi sorumluluğum olarak gördüm. Bakanlık ve meclis düzeyinde yaptığımız resmi görüşmeler neticesinde çok yol kat ettik.


Kasım Ayı başında yine OSBÜK olarak Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyon Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ile görüştük. Sayın Altunyaldız ve Sorgun’a gösterdikleri ilgi ve alakadan ötürü şahsım ve OSBÜK yönetimi adına şükranlarımı sunuyorum. Bizler OSB’lerin birer üretim üssü olduğunu fırsat bulduğumuz her ortamda dillendiriyoruz. Ancak bu gücün doğru kullanılmadığını ya da kullanılmasına engel olan mevzuların olduğunun da farkındayız. OSBÜK Başkanımız Memiş Kütükcü’nün belirttiği gibi, Türkiye’deki OSB’lerin toplam büyüklüğü 900 milyon metrekareye yaklaşmış durumda.


Türkiye’deki OSB sayısının 306’ya ulaştığını, bu OSB’lerde 1 milyon 727 bin 525 kişiye istihdam sağlandığını, OSB’lerimizde 50 binin üzerinde fabrikanın üretim yaptığını vurguladığımız görüşmemizde Sayın Altunyaldız ve Sorgun’dan anlamlı övgüler aldığımızı belirtmek isterim.


Kıymetli dostlar bizler OSB’lerin sadece rakamsal olarak büyümesini istemiyoruz. Aynı zamanda OSB’lerin niteliklerinin de artmasını istiyoruz. Üretimin aktif ve yoğun olduğu, katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği, teknolojik yeniliklerin takip edildiği ve uygulandığı, sektörel işbirliğinin kurulduğu gerçekten üreten OSB’ler istiyoruz. Bunun yakalanması adına Üretim Reform Paketi çalışmalarını yürüten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na bir kez daha teşekkür ederiz. Üretim Reform Paketi başta OSB’ler olmak üzere, Sanayicimiz ve Türk Sanayisi için çok önemlidir. Paket hazırlanırken OSB’lerden ve sanayicilerimizden görüş alınması sorunlar ve çözümlerine odaklanmak noktasında aydınlatıcı ve yardımcı olmuştur. Sanayicinin en önemli şikâyetlerinden biri olan; bir yasa ya da taslak hazırlanırken kendi görüşlerinin alınmaması problemi kısmi de olsa ortadan kalkmıştır. Paketi kapsayan düzenlemelerin ilgilileri dinlenmiş, OSB’lerin üst kuruluşu olan OSBÜK ile yakın temas kurulmuş ve çözüme giden yol hızlandırılmıştır. Yaptığımız görüşmelerin sonucunda benim şahsi öngörüm, paketin yılbaşına kadar meclisten geçeceği yönündedir. Umarım sanayicimiz ve ülkemiz için hayırlı olur.


Değerli okurlar bu sayımızın yayında olduğu tarihlerde biz 2016 yılının sayfalarını kapatacağız ve yeni bir yılı karşılayacağız.  Yıllar, aylar, günler, saatler, saniyeler gelip geçicidir. Baki olan insanlık ve geride neler bıraktığınızdır. Nefesim ve gücüm yettiğince ülkem ve milletim için hizmet etmeye çalıştım. Yüce rabbim izin verirse bundan sonra da güzel işler yapmaya ve çalışmaya gayret göstereceğim. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için toplumun tüm fertlerinin aynı azim içinde olmasını temenni ediyor, yeni yılın sizlere ve ülkemize hayırlı, hoşgörülü, huzurlu, bereketli, kazançlı günler getirmesini diliyorum. Saygılarımla…


DUYURULAR

Bilindiği üzere Elektrik Mühendisleri

ve Fen Adamları, mevzuat gereği

odalarından kayıtlarını yenileyerek

başkanlığımıza bildirmek zorundadırlar.


1 Ocak 2016 tarihinden itibaren

kayıtlarını yenilemeyenlerin

işlemleri yapılmayacaktır..

Yüksek gerilimden enerji alan abonelerimizin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nca 30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner3

banner2